قوانین پناهندگی سازمان UN یکی از راه هایی که برای مهاجرت استفاده میشود اقامت از طریق پناهندگی توسط کمیساریای عالی پناهندگی است.

 قوانین پناهندگی سازمان UN پناهنده را در مورد شخصی اطلاق میکند که به دلیل وجود خطر برای زندگی وی در کشور خود به کشوری دیگر مهاجرت کرده و از آن کشور تقاضای اقامت دائم می نماید.

پناهندگی جزء آفرهای مهاجرتی به حساب نمی آید و غالبا توسط قاچاقچیان آدم ترغیب می شود و توسط ایشان مسیری بسیار ساده و قابل دسترس ترسیم می شود.

در این نوشتار قصد بر این است که با رویکردی منطقی این مقوله مهاجرتی نامتعارف را بررسی کنیم و برخی سازوکارهای لازم را خاطر نشان کنیم تا مهاجرینی که قصد دارند در این مسیر گام بگذارند حداقل با آنچه برای ایشان رخ خواهد داد بصورت واقعی آشنا گردند.

این نوشتار به هیچ وجه قصد ترغیب کسی را به مهاجرت از این روش ندارد و صرفا برای عنوان سازوکاری که هر مهاجری که در این مسیر پای می گذارد باید به آنها واقف باشد ، نوشته شده است.

پناهندگی در جهان امروز از حقوق بشر به شمار می رود.

مرکز نظارت و رویکرد به این حق سازمان ملل متحد است.

به عبارت بهتر درخواست پناهندگی ، تقاضایی است که باید به سازمان ملل ارجاع داده شود و سازمان ملل نظارت می کند تا این قوانین بصورت درست انجام پذیرند.

نکته مهم اینکه طبق قوانین پناهندگی سازمان UN سازمان ملل حق دخالت در تصمیمات درون کشوری اعضاء خود را ندارد بنابر این سازمان ملل ارگان نظارتی این پروسه به حساب می آید.

در خلال جنگ جهانی دوم بسیاری از مردم در کشورهای درگیر با جنگ به دلیل قرارگرفتن خانه و کاشانه شان در میدان های جنگ مجبور به مهاجرت از وطن خود شدند.

تعداد این افراد به اندازه ایی زیاد بود که برای اولین بار به نظر آمد برای ساماندهی موج این مردم بی سامان لازم است تا قوانینی وجود داشته باشد.

در این زمان گزارش های زیادی از انسان هایی به گوش می رسید که توسط کشورهای دیگر به دلایل گوناگون در شرایطی بسیار خطرناک به کشور خود بازگردانده می شدند و یا افرادی که توسط اشغالگران کشور خود تحت تعقیب قرار گرفته و به کشور دیگری مهاجرت کرده بودند توسط اشعالگران از کشور مهاجرت پذیر خریداری می شدند و در بسیاری موارد پس از شکنجه های شنیع اعدام می گردیدند.

به همین دلیل در 14 دسامبر سال 1950 میلادی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به عنوان یک آژانس تخصصی رسیدگی و نظارت به وضع پناهندگان ایجاد گردید و قوانین پناهندگی سازمان UN بنا نهاده شد.

این آژانس که به اختصار UNHCR خوانده می شد با هدف حمایت از پناهندگان مهاجر ، کمک به ایشان برای بازگشت مجدد به کشور خود در صورت امکان و یا اسکان ایشان در کشوری دیگر در صورت عدم امکان بازگشت ایشان به کشور خود و حفاظت از حقوق و سلامتی پناهندگان با ظهور خود شروع به ساماندهی اوضاع ناهنجار پناهندگان نمود.

اما حیطه فعالیت این سازمان تنها به پناهندگان اروپایی جنگ جهانی دوم معطوف می گردید در صورتی که آوارگان جنگی زیادی در دیگر نقاط جهان در همان جنگ جهانی دوم مجبور به مهاجرت به کشورهای دیگر شده بودند که تعداد آنها نیز کم نبود.

بنابر این کمتر از یک سال بعد در 28 ژوئیه 1950 کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید و در 23 آوریل 1954 به اجرا درآمد.

در سال 1967 محدودیت های جغرافیایی این قانون برداشته شد و به آژانس این امکان را داد که در تمام جهان به فعالیت بپردازد.

امروزه همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد عضو در هر دوبخش یعنی هم کنوانسیون و هم معاهده هستند بجز کشور آمریکا که فقط در معاهده 1967 عضویت دارد و عضو کنوانسیون نیست.

بنا بر قوانین پناهندگی سازمان UN شخص پناهنده کسی است که به دلایل نژادی، مذهبی، ملیتی یا سیاسی مورد آزاد و اذیت جدی قرار گرفته باشد.

در این تعریف به کسی که متقاضی استفاده از پروسه رسیدگی به وضعیت در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل است پناهجو گفته می شود و به کسی که وضعیت وی بررسی شده و مورد تایید سازمان ملل قرارگرفته پناهنده اطلاق می گردد.

این اسامی به این جهت اهمیت دارند که هر کدام از این وضعیت ها حق و حقوقی متفاوت و شرایطی متفاوت را طلب می نمایند.

تا سال 2016 این سازمان جمعیتی بالغ بر سه میلیون نفر را تحت پوشش خود قرار داده است و به بیش از ده ها میلیون نفر برای بازسازی زندگی شان کمک نموده است.

در نظر داشته باشید که همیشه تعداد پناهجوها بسیار بیشتر از تعداد پناهندگان است و همیشه بهترین راه برای کمک به پناهجویان اسکان آنها درکشوری بجز کشور خود نیست.

به بیان بهتر در بسیاری از مواقع مانند جنگ در سوریه این آژانس کمپ های موقتی را در اطراف منطقه جنگی تعبیه می نماید و در آن به پذیرش پناهجویان می پردازد تا پس از پایان جنگ و امکان بازگشت پناهجویان به کشور خود.

همانطور که در بالا آمد دلایل درخواست یک پناهجو در سازمان ملل بسیار مشخص و واضح است.

بنابر این افرادی که با دلایلی بغیر از این دلایل درخواست خود را ارائه نمایند ، پرونده آنها مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

همچنین گفته شد که پناهجویی از حقوق هر انسانی است اما مجرمان جنگی و کسانی که بر علیه حقوق بشر فعالیت نموده باشند دارای این حق نیستند.

پناهجویان برای اثبات ادعای خود در این کمیساریا باید مدارک مستند و قوی ( کیس پناهندگی ) ارائه نمایند.

پروسه رسیدگی به این درخواست ها وابسته افزایش یا کاهش تقاضاهای جهانی از این کمیساریا کم و زیاد خواهد شد و معمولا روندی بین دو سال تا پنج سال را طی می کند.

بسیاری از پناهجویان متقاضی ارائه درخواست در کشوری خاص هستند.

دلیل این امر این است که آژانس برای رسیدگی به پرونده ها سه رویکرد را در پیش می گیرد.

اول امکان بازگشت پناهجو به کشور خودش.

در صورتیکه سازمان ملل بتواند به هرنحوی شرایط خطر را در کشور مبدا برطرف نماید، تلاش خواهد نمود تا پناهجو را به وطن خود ارجاع دهد.

دوم اسکان در کشور ثالث.

در صورتیکه حقوق بشر در کشوری که پناهجو در آن کشور درخواست خود را به کمیساریا ارائه داده است رعایت نمی شود این آژانس تمام تلاش خود را خواهد نمود تا پناهنده را پس از تایید در رسیدگی در کشورهایی که حقوق بشر در آنها رعایت می شود ساکن نماید.

گفتیم که سازمان ملل حق دخالت در امور کشورهای عضو را ندارد بنابر این روش اینگونه است که کمیساریا مشخصات هر پناهجو را در اختیار این کشورها قرار می دهد و حق انتخاب یا عدم انتخاب هر فرد با این کشورها می باشد.

در حالت سوم این درخواست در یک کشور خاص که حقوق بشر در آن رعایت می شود داده شده.

در این حالت پس از تایید در رسیدگی به پرونده متقاضی سازمان ملل برای اسکان پناهنده فعالیتی نخواهد داشت و صرفا پناهنده را به مقامات همان کشور تحویل خواهد داد.

معمولا در آن کشورها مطابق با قوانین حقوق بشر پناهنده اسکان داده شده و به حقوق شهروندی دست پیدا می نماید.

گروه پناه تراول در تمامی زمینه های مهاجرتی میتواند در کنار شما و با شما رویایتان را به حقیقت پیوند زند جهت تماس با ما اینجا کلیک نمایید.

قوانین پناهندگی سازمان UN

www.panahtravel.com

www.panahtravel.com

  • info@panahtravel.com

  •  No 901/9 – World Trade Center – Tehran Street – ANKARA – TURKEY

  •  www.panahtravel.com

PANAH TRAVEL

تمامی حقوق مطالب نزد گروه پناه تراول محفوظ میباشد.

 توسط تیم طراحی webitfix