دپارتمان پناهندگی گروه پناه تراول

هدف نهایی افرادی که به ترکیه پناهنده می شوند، رسیدن به کشورهای پیشرفته  اروپایی، آمریکای شمالی، کانادا و استرلیا می باشد. متقاضیان پناهندگی در ترکیه، از طریق سواحل یونان و پس از گذشت از ترکیه، خود را به  اروپا می رسانند. مردم کشور ما نیز از این امر مستثنی نبوده اند و در سال ۱۹۹۴ حدودا ۱۶ هزار نفر پناهنده ایرانی در ترکیه بوده اند. ازسال ۲۰۱۷ تا کنون، بعد از کشورهای عراق و سوریه بیش ترین آمار پناهندگی در ترکیه متعلق به ایرانیان با آمار تقریبا ۱۵ هزار نفر می باشند.

روند پناهندگی در ترکیه به این گونه می باشد، افراد پناهنده  ایرانی در ترکیه، خود را به( سازمان همبستگی مهاجران و پناهندگان ) به نام دفتر آسام، که در شهر آنکارا واقع شده معرفی می کنند و مشخصات کامل همه اشخاص پناهنده، ثبت می شود. اخذ اثر انگشت افراد بالای ۱۸سال در این سازمان الزامی است و افراد پناهنده در مکان های مشخص اسکان داده می شوند. کمپ پناهندگان در ترکیه وضعیت مناسبی ندارد. تعیین وقت مصاحبه برای پناهنگان از ۱۰ ماه تا ۲سال طول می کشد. البته خیلی از ایرانیانی که لقب پناهنده  از دفتر کمیساریای سازمان ملل متحد دریافت کرده اند، طی سالیان متمادی  در انتظار خروج از ترکیه و مهاجرت به کشور درخواستی در دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان هستند.

سهمیه پذیریش پناهندگان ایرانی در ترکیه برای کشورهای پناهنده پذیر بسیار کاهش یافته است در سطح اروپا، فقط کشورهای فلاند و نروژ می باشد. آمریکا، کانادا وکشور استرالیا فقط به کسانی که اقوام درجه یک آن ها در این کشور زندگی می کنند  سهمیه پناهندگی می دهند. با توجه به اینکه پناهندگی در ترکیه و سایر کشورهای پناهجو پذیر به معضلی برای متقاضیان مهاجرت تبدیل شده و قاچاقچیان انسان با سو استفاده از میل به مهاجرت، اقدام به کلاهبرداری از متقاضیان مهاجرت می نمایند،

سوالات متدوال درباره پناهندگی در ترکیه

 • تعریف شخص پناهنده و موارد قبول پناهندگی در ترکیه چیست؟ حقوق اولیه متقاضی پناهندگی در ترکیه چیست؟
 • آیا از شرایط زندگی اشخاص پناهنده در ترکیه اطلاعی دارید؟
 • آیا با معایب زندگی شخص پناهنده در ترکیه آشنایی دارید؟  
 • خدمات گروه پناه تراول برای اعلام کیس پناهندگی در ترکیه چیست؟

شرایط زندگی پناهنده در کشور ترکیه

شخص پناهنده در ترکیه با پاسپورت یا کیمیلک سفید (اطلاعات هویتی، مذهبی، عکس ) فرد پناهنده شامل می شود. فرد پناهنده در ترکیه اجازه کار کردن دارند که معمولا کار سیاه بدون بیمه و دستمزد پایین که معمولا کار فرمایان ترکیه از نظر قانونی منعی برای استخدام پناهندگان ندارند و در شهر انتخابی یا توسط فرد پناهنده  یا پلیس ترکیه  مشخص می گردد می توانند خانه اجاره کنند و حسابی بانکی داشته و خط تلفن به نام خود بگیرند و در هفته می بایست یک یا دو روز به اداره مهاجرت اتباع خارجی آن شهر مراجعه و حضور خود را اعلام و امضا کند.

هزینه های زندگی برای شخص پناهنده در ترکیه تقریبا   ۶۰۰ دلار در ماه می باشد و در صورت نداشتن توان مالی، شخص پناهنده به اداره مهاجرت آن کشور مراجعه و درخواست کمک مالی می کند. پلیس ترکیه محل اقامت آن شخص را بازدید می کند و درخواست شخص پناهنده به وزرات کشور می دهد و در صورت موافقت به فرد پناهنده مقدار کمی کمک مالی می شود و معاف از بخشی از هزینه های زندگی می گردد.

شخص پناهنده بایستی برای خروج از شهر محل سکونتش به شهر دیگر اجازه اداره مهاجرت اتباع خارجی را اخذ کند و درصورت ورود غیر قانونی به شهر دیگر، پناهنده جریمه نقدی می شود. در صورتی که شخص پناهنده  قصد جا به جایی به شهر دیگر داشته باشد می بایست درخواست کتبی به وزرات کشور بدهد. و اگر این در خواست جا به جایی به دلیل مسائل امنیتی باشد باید سازمان ملل متحد را نیز در جریان بگذارد.

معایب پناهندگی در کشور ترکیه

 • به دلیل افزایش درخواست ۵ برابری پناهندگان ایرانی در سال های اخیر روند کاری پرونده پناهندگان در ترکیه بسیار به کندی پیش می رود و البته سیاست های خود سازمان ملل در مورد اتباع ایرانی دخیل است.
 • فشار اقتصادی: اشخاص پناهنده در ترکیه معمولا دارای مشاغل خوبی در ایران می باشتد  و به امید اینکه در ترکیه همان کار را شروع می کنند، اقدام به اعلام پناهندگی در ترکیه می نمایند. و حتی مشاغلی پزشکی و مهندسی شغل در شان  خود را یافت نمی کنند. روزانه با ۱۲ ساعت کار و توهین و تحقیر فراوانی که به آن ها روا می دارند مشغول به کارگری های ساده با دستمزدهای پایین می باشند.
 • شخص پناهنده ترکیه به امید این در شهر های بزرگ و زیبا آنکارا، آنتالیا و استانبول زندگی خواهد کرد پناهنده کشور ترکیه می شود، ولی پلیس ترکیه آن ها را به شهر های کوچک و ناشناخته مانند نوشهیر، ارزنجان و اوشاک منتقل می کند.
 • روابط آزاد و خارج بودن اصول خانواده: ترکیه یک کشور سکولار و دارای آزادی تعریف نشده است که چه بسیاری از زوج های جوان با ورود به کشور ترکیه از طریق پناهدگی دچار بحران های اخلاقی و خانوادگی می شوند. و منجر به گسیختگی زندگی مشترک آن ها می شود.

گروه پناه تراول در تمامی زمینه های مهاجرتی میتواند در کنار شما و با شما رویایتان را به حقیقت پیوند زند با ما در تماس باشید.

www.panahtravel.com

www.panahtravel.com

 • info@panahtravel.com

 •  No 901/9 – World Trade Center – Tehran Street – ANKARA – TURKEY

 •  www.panahtravel.com

PANAH TRAVEL

تمامی حقوق مطالب نزد گروه پناه تراول محفوظ میباشد.

 توسط تیم طراحی webitfix